O tom, jak vám může obyčejná hypoteční kalkulačka ušetřit spoustu starostí

Prostředí velmi nízkých úrokových sazeb a postupně klesajících cen nemovitostí vyloženě láká k pořízení si nového bydlení. Řada lidí ovšem v „hypoteční mánii“ velmi snadno přecení svou schopnost hypotéku splácet. Radost z pořízení si nového bydlení pak velmi snadno může vystřídat ledová sprcha v podobě nuceného prodeje nemovitosti a „stopky“, kterou Vám v tomto případě okamžitě vystaví všechny banky.

I o hypotéku se můžete spálit

Svou schopnost splácet hypotéku nejčastěji přeceňují mladí lidé, kteří si pořizují své první bydlení. Tito žadatelé o hypotéku totiž většinou nemají žádné zkušenosti s vysokými úvěry (kterým hypotéka je) a vysokými splátkami s nimi spojenými. Tito lidé pak také velmi často zapomínají, resp. podceňují, nutnost finanční rezervy, pomocí které mohou či musí financovat.

První problémy se stavem rodinných financí pak můžou přijít velmi snadno, jejich spouštěčem pak může být obyčejná porucha pračky, televizoru či automobilu. Velmi často pak může být se splácením hypotéky spojena zvýšená míra stresu, to když si klienti (dlužníci) po čase uvědomí, že by si čas od času chtěli dopřát nějakou tu dovolenou, že je čas od času potřeba koupit nějaké ty dárky apod.

V obou případech pak platí „pozdě bycha honit“, proto je posouzení vlastní schopnosti splácet hypotéku opravdu zásadní.

Hypotéku si raději dvakrát „přeměřte“

Pro případ prevence přecenění vlastní schopnosti splácet hypotéku existuje velmi jednoduchý postup. V první řadě si v některé z hypotečních kalkulaček vypočítejte, kolik by činila splátka hypotéky při pořízení Vaší vysněné nemovitosti. Použít můžete například hypoteční kalkulačku na webové stránce PenizeNAVIC.cz.

Následně jednoduše přizpůsobte svůj rodinný rozpočet tak, jako byste hypotéku skutečně spláceli. Nedělá-li Vám potíže odkládat si stranou splátku hypotéky a k tomu pokrýt všechny své ostatní výdaje, můžete o hypotéku bez obav požádat. Pokud cítíte, že by pro Vás byla hypotéka přece jen velkým soustem, od podání žádosti o hypotéku ustupte.

Vyhledejte odborníky

Při výběru správného hypotečního úvěru je samozřejmě vhodné konzultovat Váš záměr s nezávislým hypotečním specialistou. Ten je nejenže schopen Vám vybrat vhodnou hypotéku (na trhu je jich k dispozici několik desítek), ale také vám snížit náklady na hypotéku pomocí nižší úrokové sazby či nižších poplatků. Nezávislý hypoteční specialita je pak také zároveň schopen Vám hypotéku nastavit tak, aby co možná nejvíce respektovala Vaše zadání a byla schopna se přizpůsobit měnícím se životním situacím (nemoc, ztráta zaměstnání, možnost mimořádné splátky apod.). Nezávislého hypotečního specialistu pak můžete oslovit přímo na stránkách PenizeNAVIC.cz, třeba hned na stránce s hypoteční kalkulačkou. Služby nezávislého hypotečního specialisty jsou bezplatné, schůzky s ním pak nezávazné. V tomto případě tedy nemáte opravdu co ztratit.

P.S. A nezapomene doře zvážit i volbu pojištění hypotéky.

One Response to “O tom, jak vám může obyčejná hypoteční kalkulačka ušetřit spoustu starostí”

  1. admin says:

    když jsme řešili pronájem bytu v Jihlavě, napadla nás i možnost hypotéky, ale tehdy to ještě nebylo tak snadné, každopádně bydlení jsme si našli skvělé

Leave a Reply